Laserové gravírování fotografií – část II
V první části jste se mohli dozvědět základní informace o úpravě obrázků nebo fotografií v grafickém programu a jejich následném zpracování pro laserové gravírování. V této části se dozvíte o dalších možnostech zpracování fotografií pro dosažení nejlepší kvality výsledné gravury na požadovaném materiálu.
Nástroje pro zpracování obrázku
Ne všechny materiály lze gravírovat tak dobře jako eloxovaný hliník. Existuje několik možností (např. softwarové balíčky) jak optimalizovat výsledky gravírování. CorelDRAW nabízí ty samé možnosti, ale bez vyšších nákladů. Obzvláště dvě funkce jsou velmi užitečné.
Vylepšení kontrastu (Efekty – Upravit – Zlepšení kontrastu)
Ořezání vstupních hodnot (Input Value Clipping): Zvyšuje kontrast obrázku. Nejtmavší a nejsvětlejší hodnoty odstínů šedi jsou definovány jako černá resp. bílá. Velmi užitečné pro obrázky se špatným kontrastem.
Komprese výstupního rozsahu (Output Range Compression) je přesný opak. Nejtmavší a nejsvětlejší hodnoty odstínů šedi jsou odebrány z obrázku, nezůstane žádná černá ani bílá. Velmi užitečné pro obrázky s dobrým kontrastem na náročných materiálech (např. dřevo).
Příklad: Gravírování obličejů na lakovaném dřevě. Bílé plochy v grafice nejsou gravírovány (nos a čelo se negravírují), protože nejsou vyplněny žádným rastrem. Odebrání o 30 z nejsvětlejších stupňů šedi (z 255 na 225) znamená, že všechna bílá, a tedy negravírovaná místa jsou nyní řádně vyplněna. Materiál je lehce gravírován, a proto už nejsou vidět negravírované plochy.
Doostření (Rastry – Zaostření – Doostření)
Doostření zvyšuje kontrast v místech přechodu mezi světlými a tmavými body (pixely). Detaily v obrázku (jako vlasy, řasy atd.) jsou jasnejší.
Doostření bylo použito na dolních částech.
Procenta definují, jak moc světlejší resp. tmavší budou dané body (pixely). Poloměr (Radius) rozhoduje kolik bodů (pixelů) je ovlivněno. Ve většině případů je použit Poloměr. Čím vyšší je poloměr, tím více vypadá obrázek jako kresba.
Věnujte pozornost doostření na materiálech, do nichž se dá snadno gravírovat (např. eloxovaný hliník). Pokud je poloměr příliš velký, jsou následně všechny nedostatky přeneseny na materiál.
Příklad: Gravírování fotografie na dřevo
Obrázky 1 a 2 byly rastrovány pomocí tiskového ovladače JobControlu X bez jakýchkoliv dalších úprav.
1. Javor 333 dpi Ordered Dithering 2. Javor 333 dpi Stucki
K optimalizaci výsledků budou použity oba výše zmíněné způsoby (vylepšení kontrastu a doostření).
60 nejnižších odstínů šedi bylo odebráno z obrázku kvůli odstranění tmavých míst (speciálně pokud se podíváte na vlasy). Doostření s velmi vysokým poloměrem (radius) dělá detaily a vzhled obličeje čistší. Obrázky 3 a 4 byli gravírovány se stejnými parametry laseru jako obrázky 1 a 2.
3. Javor 333 dpi Ordered Dithering 4. Javor 333 dpi Stucki
Příklad: Gravírování fotografií na černém akrylátu
Obrázky 1 a 2 byly rastrovány pomocí tiskového ovladače JobControlu X bez jakýchkoliv dalších úprav.
1. Akrylát GS litý 600 dpi Ordered Dithering 2. Akrylát GS litý 600 dpi Stucki
K optimalizaci výsledků budou použity oba výše zmíněné způsoby (vylepšení kontrastu a doostření).
Pro gravírování akrylátu je nutné obrázek převrátit (invertovat). V tomto případě – na rozdíl od dřeva – jsou oříznuty horní hodnoty odstínů šedi. Jemné doostření dělá detaily čistší.
3. Akrylát GS litý 600 dpi Ordered Dithering 4. Akrylát GS litý 600 dpi Stucki
Pokud vám bude cokoli nejasné, neváhejte kontaktovat autora článku.